Size bir telefon kadar yakınız
0216 498 50 09
Dil Seçin
trende

Gemi Proje Lashing

04.09.2019
424 görüntülenme
Gemi Proje Lashing

Gemi proje lashing, insanların özellikle denizyolu taşımacılığında tercih ettikleri kullanımlardan bir tanesidir. Ülkemiz sınırlarında 3 adet denizin bulunuyor olması, ülkemizi bir ticaret merkezi haline getirmektedir. Karadeniz ve Akdeniz üzerinden yurtiçi ve yurtdışı taşımacılığı yapılırken, Marmara denizi üzerinden de sadece yurtiçi taşımacılık gerçekleştirilmektedir. Marmara denizi yapısı itibariyle sadece Türkiye’ye ait bir denizdir ve bu nedenle yurtdışı taşımacılığının ancak aktarma seferleri bu deniz üzerinden yapılabilmektedir.

Ülkemizin konumunun gemi taşımacılığına izin vermesi, gemi proje lashing hizmetini zorunlu hale getirmiştir. Lashing bilindiği üzere, gemilerde veya konteynerdeki ürünlerin sabitlenmesi anlamına gelmektedir. Yani iyi bir lashing, güvenli bir taşıma hizmeti anlamına gelir. Firmaların karşılıklı zararlarının engellenmesi ve daha iyi ilişkiler kurabilmesi açısından lashing hizmetinin en iyi şekilde alınması gerekir. Hele ki daha çok yurtdışı taşımacılığı için gerçekleştirilen gemi taşımacılığı, yurt dışı ile iyi ilişkiler kurup ihracat ve ithalat yapabilmek adına çok önemlidir.

Gemi taşımacılığı için verilen lashing hizmeti üçe ayrılmaktadır: bunlar konteyner istifleme, ambarüstü veya doğrudan ambar içine yapılan lashingdir. Tüm bunların ortak adı gemi proje lashing olarak adlandırılmaktadır. Bilindiği üzere, gemi taşımacılığı diğerlerinden çok daha farklıdır. Gemiler üzerinde taşınan mallar daha kötü şartlar altında kaldıklarından dolayı, iyi bir lashing hizmeti şarttır. Özellikle kış aylarında, kışın çetin geçtiği ülkelere doğru yapılan taşımacılık, gemilerin şiddetli rüzgarlar, fırtınalar, yoğun kar ve yağmur yağışları ile karşılaşmasına neden olabilir. İşte tüm bu problemler, gemi proje lashing hizmetini zorunlu kılmakta ve firmaları karşılıklı olarak iyi bir lashing şirketi ile çalışmaya itmektedir.

Gemi Proje Lashing Hizmeti Esasları

 Gemi proje lashing hizmeti, birçok firma tarafından verilen kapsamlı bir hizmettir. Fakat bu hizmet, acemi firmaların eline bırakılamayacak kadar önemlidir. Acemi firmalar, bir geminin hangi bölgesine daha iyi yük konulacağını bilemeyebilir. Bu durum gemilerin batmasına dahi neden olabileceği gibi, insan yaşamını da riske atmaktadır. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli davranmak şarttır.

Gemi proje lashing hizmeti esasları çerçevesinden değerlendirilecek ilk madde, eşit yük dağılımıdır. Yükün eşit miktarda dağıtılmaması, geminin daha çok sallanması ve sabitlenen eşyaların hep bir yana dağılarak zarar görmesi anlamına gelebilir. Hangi tarz ürünün hangi bölgeye yerleştirileceğinin bilinmesi de bir hayli önemlidir. Yanlış bölgeye yerleştirilen ve iyi sabitlenmeyen materyeller sorun çıkarabilmektedir.

Tüm bunların haricinde eşyaların hangi sırayla ve nelere dikkat edilerek sabitleneceğini de bilmek gerekir. Örneğin dağınık sabitlenen ve üst üste konulmaması gerektiği halde üst üste konulan ve büyükten küçüğe sabitlemek yerine, küçükten büyüğe sabitlenen ürünler taşıma esnasında sorunlarla karşılaşabilmektedir. Ayrıca kırılabilir eşyaların sabitlenmesinin daha dikkatli yapılması gerektiği gibi, yoğun yağışlardan etkilenebilecek ürünlerin de kesinlikle dış tarafa konulmaması gerekmektedir. Ayrıca hangi ürünler konulacak olursa olsun, üstleri yağmur ve kar suyundan etkilenmemelerini sağlayacak şekilde kapatılmalıdır.

Gemi proje lashing hizmetlerinin en iyi şekilde alınması ve sevkiyatın en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için iyi bir firma ile çalışmak çok önemlidir. Aksi takdirde, oluşan zarar iki tarafı da karşılıklı olarak etkileyecek ve ilişkileri olumsuz yönlendirecektir.

Gemi Proje Lashing Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Gemi proje lashing hizmeti yukarıda da anlatıldığı gibi son derece kapsamlı ve gerçekten düzenle çalışılarak verilmesi gereken bir hizmettir. Yanlış firma seçimi, firmaların karşılıklı olarak zararlarına neden olup ilişkilerine zarar verecektir. Bu nedenle doğru firma seçimi, kariyer planları baz alındığında hayati önem taşımaktadır.

Gemi proje lashing firması seçerken dikkat edilmesi gereken ilk unsur, firmanın geçmişidir. Köklü bir geçmişi olan firmaların tercih edilmesi çok önemlidir. Referanslar değerlendirilmeli ve  mümkünse iletişim kurularak detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.

Gemi proje lashing firması seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur, firmanın bu işi yaparken çalıştığı ekip ve kullandığı ekipmandır. Kullanılan malzemeler eğer işe yarar malzemeler değillerse, sonuç hiçbir işe yaramayacağı gibi kişilerin ciddi manada mağdur olmasına da neden olacaktır. Ayrıca ekipte, hesapları tutacak geminin iç hacmini bilerek ona göre durumu ayarlayacak biri de yoksa ve ekip bunun için yetersiz donanıma sahipse, yine sonuç olumsuz yorumlanacaktır. Ekibin donanımı, eğitimi araştırılmalı, firmanın bununla ilgili detaylı bilgi alınmalıdır. Kesinlikle şakaya gelmemesi gereken bu iş, insan yaşamını daha tehlikeye sokarak büyük kayıpların verilmesine neden olabilmektedir.

Gemi Proje Lashing Hizmeti Fiyatları

 Gemi proje lashing hizmeti fiyatları firmadan firmaya değişmekle beraber, kullanılan malzeme ve çalıştırılan ekip ile de alakalıdır. Eğitimli kişilerin firmadan talep edeceği ücret yüksek olacağından, firma buna uygun bir fiyat belirleyecek ve ona göre bir fiyat talep edecektir. Ortalama ücretin çok tepesinde olmamak şartıyla, yüksek fiyat talep eden firmaların biraz daha donanımlı olduğu söylenebilir. Fakat bu kesinlikle, yüksek fiyat talep eden her firmanın iyi olduğu anlamına gelmemektedir. Şayet bu yol ile dolandırılmak da mümkün olacağından, kişilerin son derece dikkatli davranmaları gerekir.

Firmaların yoğunluğu ve iş alımı da fiyatı etkilemektedir. Gemi proje lashing hizmeti, özellikle Türkiye’de çok sık ihtiyaç duyulan bir hizmet olduğundan dolayı, firmalar düzenli müşterileri olduğunda ve çok yoğun oldukları haftalarda daha yüksek fiyat talep edebilir. Bunun sebebi hem çalışanların daha fazla mesai yapması, hem de harcanan emeğin çok fazla olması ve dışarıdan ekibe ihtiyaç duyulması ile alakalıdır. Randevuları önceden ve ileri tarihli olarak oluşturmak, faydalı olacaktır. Tahliye unlashing alanında da 7/24 hizmet vermekteyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Aramak İçin Tıklayın