Size bir telefon kadar yakınız
0216 498 50 09
Dil Seçin
trende

Araç Üstü Lashing

14.09.2019
272 görüntülenme
Araç Üstü Lashing

Lashing, gemilerde veya araçlarda taşıtılacak olan ürünlerin araçlara sabitlenmesi anlamına gelmektedir. Genellikle gemi taşımacılığında kullanılan ve o sektörde daha çok uzmanlaşılan bu hizmet, araç üstü lashing konusunda da bir hayli önem taşımaktadır. Araç üstü lashing, isminden de anlaşılacağı üzere kamyon ve tırların içerisine yerleştirilerek taşınacak olan ürünlerin araçlara sabitlenmesi anlamına gelmektedir.

Araç üstü lashing genellikle kargo şirketleri tarafından kullanılıp, yurtiçi sektörde kullanılsa da, yakın ve komşu ülkeler ile yapılan ticaretler için de kullanılır. Özellikle Yunanistan, Gürcistan gibi ülkelere gönderilecek olan ürünler, kamyonlar ve tırlar aracılığı ile gönderilir. Çünkü bu tarz ülkeler için deniz yolunu tercih etmek biraz daha maliyetlidir. Bu sektör yurtdışı ticarelerin, özellikle Rusya ile olan bağlantısında da çok işe yaramaktadır. Proje ago lashing denilen ve lashing sektörünün iki ana bağlantısı ile iç içe olan lashing hizmetinin, Rusya bağlantısında verilen ilk hizmet araç üstü lashing hizmetidir. Araç üstü lashing, gemi proje lashing kadar önemsenmese de, esasında önemli bir projedir.

Gemilerde verilen lashing hizmeti, gemilerin açık havada ürün taşımasından ve hava şartlarının tam olarak bilinmemesinden dolayı daha kapsamlı olarak verilmektedir. Araç üstü lashing ise, genellikle yurtiçinde gerektiğinden ve hava şartları tahmin edildiğinden daha geneldir. Genellikle kamyonların ve tırların üstleri kapatıldığından, araç içerisindeki ürünler yağmur, kar ve fırtına gibi felaketlerden etkilenmezler. Fakat yine de, özellikle kamyonların üstleri açık olacağından paketleme, brandalama ve koruma işlemlerinin tamamına özen gösterilmesi ve en iyi malzemeler ile bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Araç Üstü Lashing Hizmetleri

Araç üstü lashing hizmetleri verilirken, dikkat edilmesi gereken ilk unsur aracın hangi şartlar altında, hangi bölgeye taşınacağının bilinmesidir. Özellikle kış aylarında, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine taşınan ürünler, sert hava şartları dolayısıyla ertelenebilmektedir. Ama o bölgelerde kış aylarında hava her zaman çetindir. Bütün kış mal sevkiyatının ertelenmesi gibi bir durumun söz konusu olmaması dolayısıyla, iyi bir lashing firmasıyla anlaşılmalı ve ürünler en iyi şekilde sabitlenerek oralara gönderilmelidir. Bu sadece bir örnektir, yurtdışı seyahatlerinde araçlar yoğun yağışlar ve sert rüzgarlar ile de baş başa kalabilir. Hava şartları iyi bilinmeli ve iş şansa bırakılmayacak şekilde doğru gerçekleştirilmelidir.

Yaz aylarında yapılan seyahatlerde, brandalama işlemi yine gereklidir. Çünkü İç Anadolu ve yine Doğu Anadolu bölgelerinde yaz ayları çok sıcak geçmektedir. Çok sıcak da ürünlerin yapısına etki edebilir, özellikle üzere kumaştan yapılmış olan ürünler güneş dolayısıyla renk değiştirebilir. Beyaz eşyalar bozulabilir ve yemek taşınıyorsa, her ne kadar termos içerisinde bulunsa da bozulabilir. Tüm bu durumların gerçekleşmemesi için, iyi bir brandalama işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Araç üstü lashing hizmeti verilirken, sandıklama prosedürü de çok önemlidir. Küçük ürünlerin sandık içerisine doğru şekilde doldurulması, hem yer kaybından kişileri alı koyacaktır, hem de ürünlerin düşme gibi durumlardan kurtulmasını sağlayacaktır. Büyük ürünlerden başlanarak, aşağıdan yukarıya doğru gerçekleştirilen sabitleme işlemi, araçlar bazı engeller ile karşılaştığında, ürünlerin zarar görmesinin önüne geçecektir. Özellikle kış aylarında yollarda oluşan çukurlar, kar dolayısıyla lastiklenen zincirlerin aracı sallaması gibi problemler, yağmur dolayısıyla yaşanan tehlikesiz kaymalar, aracın içerisindeki ürünleri olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durumun oluşmaması için, sabitleme işleminin en doğru şekilde yapılması ve zarar görebilme ihtimalinin bulunduğu ürünlerin tek tek konulması gerekmektedir.

Araç üstü lashing hizmeti verilirken, iyi bir ekibe ihtiyaç olduğu da bilinen bir gerçektir. Bir aracın kaç tona kadar ürün taşıyabileceğinin hesaplanması gerekir. Gereğinden az ürün taşımak fazladan sefere neden olur ki, bu satıcı firma için olumlu değildir. Fazladan masrafların çıkmasına neden olabilir. Gereğinden fazla ürün taşımak da, insan yaşamını riske atabilir, çünkü yokuşlarda araç kendini kaybedebilir. Ayrıca ürünler de sağlam ulaşmayacaktır. Bu gibi sorunların oluşmaması için, doğru bir firma seçmek ve yeterince ürün taşıtmak gerekir. Ürünlerin alıcı firmaya geç ulaşması, alıcı firmayı zor duruma düşürecektir. Zamanında ve doğru teslimat için doğru firma çok önemlidir.

Bunlar dışında araç üstü lashing hizmeti için iyi bir ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. Malzemelerin kalitesiz olması, sabitleme ip ve lastiklerinin kopması veya çıkması, ürünlerin düşmesine neden olabilir. Bu ürünlere çok ciddi zararlar verebileceğinden ve firmaları karşılıklı olarak zor duruma düşüreceğinden dolayı son derece dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle brandalama işlemi gerçekleştirilirken kullanılan ürünlerin su geçirmez ve hava şartlarına dayanıklı olması çok önemlidir. Koruma yaparken ürünlerin içerisine konularak, ürünlerin kırılmasını ve branda geçirse bile su almasını engelleyen köpükler ve şişme plastikler de kaliteli olmalıdır. Bunun dışında kullanılan ip ve lastiklerin kesinlikle kopmayacak ve çıkmayacak cinsten olması, bir tanesinin çıkma ihtimaline karşılık bir bölgeye iki tane konulması da bu hizmetin doğru verilmesi bakımından çok önemlidir.

Araç üstü lashing hizmeti veren firmayı seçerken tüm bunlara dikkat edilmeli ve referanslar tek tek incelenmelidir. Referansları iyi olmayan veya yalandan referans yaratmış olan kişilerle çalışmaktan kaçınılmalıdır. Bir firmayı seçerken dikkat edilmesi gereken ilk unsur budur. Referanslar ile görüşmek ve onların gerçekten ne düşündüğünü öğrenmek çok doğru bir tercih olacaktır. Firmayı sürekli olarak çalıştığı marka isimleri de alınmalı, onlar da değerlendirilmeli ve bazılarıyla iletişime geçilerek doğru bilgi verip vermedikleri teyit edilmelidir. Yük sabitleme alanında 7/24 hizmet vermekteyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Aramak İçin Tıklayın