Size bir telefon kadar yakınız
0216 498 50 09
Dil Seçin
trende

Brandalama ve Koruma

04.09.2019
688 görüntülenme
Brandalama ve Koruma

Brandalama ve koruma hizmeti, lashing hizmetleri arasında en gerekli olan ve kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hizmettir. Bu hizmetin kapsamı çok geniştir. Çünkü bazen öyle ürünler söz konusu olabilir ki, brandalama ve koruma hizmetini gerçekleştirebilmek gerçekten çok zor bir hal alabilir.

En geniş tanımıyla, brandalama ve koruma hizmeti, denizaşırı ürünleri yağmur, çamur, kar, fırtına ve rüzgar gibi doğa olaylarından korumak için gereklidir. Denizin üzerinde hava şartlarını hesaplamak ve meteoroloji güvenerek yola çıkmak imkansızdır. Çünkü okyanusların ve büyük denizlerin bir meteorolojisi yoktur. Orada ki havayı hesaplamak neredeyse imkansızdır. Yalnızca belirli ve geniş tahminler yapılarak yola çıkılabilir. Fakat bu tahminlerin büyük bir kısmı da, geceleri için geçerli değildir. Gece hava kararıp ortalık soğumaya başladıktan sonra, havanın neleri göstereceği yüzlerce kez aynı denizin üzerinde sefer yapmış ve daha önce o tarihlerde orada bulunmuş kaptanlar için bile bilinmezdir.

İşte tüm bu nedenler dolayısıyla, brandalama ve koruma hizmetinin özellikle geminin dışarısında konulacak ürünler için gerekli olduğu kanısına varılmaktadır. Aşırı rüzgarlar geminin su almasına neden olabileceği gibi, tıpkı bir sel baskını gibi ürünlerin gemi içerisinde yüzmesine de neden olabilir. Suyun temizlendiği esnada bazen gemi ekibi yetersiz kalarak ürünleri koruyamayabilir.

Brandalama ve koruma hizmetinin iki ana teması bulunmaktadır. Bunun ilki brandalama denilen hizmettir. Bu hizmet kapsamında ürünün üzerine branda kaplanır ve yağmur, çamur ve kar gibi olaylardan korunması sağlanır. Ürün içerisine kesinlikle su almaz ve herhangi bir doğa olayına karşın sağlam ve korunaklı olur. Koruma hizmeti ise, özellikle dışarıda kalacak olan ürünlere yapılmaktadır. Bu ürünlerin dışarısına hem suya, hem düşmeye, hem de rüzgar ve fırtına gibi doğa olayları karşısında sağlam durmasına yarayacak olan koruma paketlerinin yerleştirilmesidir. Yeni bir bilgisayar alındığında, içerisinden çıkan köpükler gibi şişme plastik yeleklere benzeyen bu korumalar, ürünlerin düştükleri zaman hasar almalarını engellemekte ve ürünleri en iyi şekilde korumaktadırlar.

Yalnızca bazı firmalar tarafından ücretsiz verilen, diğerleri tarafından ekstra ücreti tabi tutulan bu durum, ürünler gemiye doğru yerleştirilip herhangi bir yük kargaşasına neden olmadıkları takdirde, ürünlerin en temiz ve en korunaklı şekilde karşı tarafa ulaşmasını sağlayacak ve hiçbir defonun oluşmasına izin vermeyerek ürünleri en iyi şekilde koruyacaktır. Gemi proje lashing ve konteyner lashing hizmeti alındığında ücretsiz verilen bu hizmet, bazı firmalar için ücret dahilinde gerçekleştirilir. Ücrete bakılmaksızın en doğru firmayı bulmak ve buna göre bu hizmeti de talep etmek, çok daha doğru bir karar olacağı gibi ürünlerin sorunsuz ulaşmasını sağlayacak ve gereksiz zararları ortadan kaldıracaktır.

Brandalama Ve Koruma Firması Nasıl Seçilmelidir?

 Brandalama ve koruma hizmeti gerekli durumlar uygun görüldüğü takdirde son derece önemli bir hizmet olarak değerlendirilmektedir. Ürünlerin sağlam, temiz ve defosuz bir şekilde karşı tarafa ulaşabilmesi açısından bu hizmetin en iyi şekilde alınması gerekir. Hele ki proje kargo lashing gibi bir hizmet gerekliyse, bu hizmetin alınması şarttır, çünkü deniz değişecektir, belki okyanusa geçilecektir ve en önemlisi kara üzerinde de taşıma yapılacaktır. Hangi ülkede hangi mevsimin yaşandığı kestirilse bile, hangi denizde hangi mevsimin yaşandığı bilinemeyen bir gerçektir.

Brandalama ve koruma firması seçerken, firmanın ekibi hakkında detaylı araştırma yapılmalı ve hizmet ancak o zaman emanet edilmelidir. Gemiye yanlış kiloda mal sevkiyatı ürünlere ciddi zararlar verebileceği gibi, yükün çok fazla olması geminin batmasına dahi neden olabilir. Gemi bir limana kadar kendini idare etse bile, içeride bulunan ekip ürünleri dışarı atmak zorunda kalacaktır. Korunamayan ürünlerin firmalar üzerine ciddi hasarlar bırakacağı bir gerçektir. Çünkü karşılıklı bir mağduriyet söz konusudur. Alıcı firma ürünleri yetiştiremeyeceği gibi, satıcı firma da maddi zarara uğrayacaktır. Bu nedenle geminin alabileceği yük miktarının en iyi şekilde hesaplanması, hangi bölgeye ne kadar mal sevkiyatının yapılacağının bilinmesi ve ancak ondan sonra yüklerin sabitlenmesi gerekmektedir. Fazladan konulan ürünler sorun yaratacağı gibi, eksik konulan ürünler de sorunlara neden olacak, firmaları karşılıklı olarak zor durumda bırakacaktır. Bu gibi durumların gerçekleşmemesi için ve özellikle satıcı firmanın maddi zarar elde etmemesi için, hesaplamaların en iyi şekilde yapılması ve firmanın en doğru şekilde tercih edilmesi gerekmektedir.

Bunun haricinde firmanın kullandığı ekipmanda yakinen değerlendirilmelidir. Kullanılan malzemelerin kalitesi kontrol edilmeli, varsa testleri görüntülenmelidir. Aksi takdirde suya dayanıklı olduğu söylenip, aslında dayanıklı olmayan malzemelerin kullanılması ürünlerin zarar görmesine neden olabilir. Bu zarar ancak karşıya varıldığında anlaşılacağından, karşılıklı olarak iki tarafı da çok zor duruma düşürecektir.

Brandalama ve koruma firması seçilirken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, firmanın yol üzerindeki limanlarda bir şubesinin bulunup bulunmadığını kontrol etmektir. Eğer herhangi bir şube bulunmuyorsa, gemi içerisindeki ekibe iyi bir eğitim verilmeli, acil durumlarda ve sorunlarda ne yapacaklarını bilmeleri tembih edilmelidir. Şubesi olan limanları tercih etmek çok daha doğru bir karar olacaktır. Çünkü gerçekten acil bir sorun oluşabilir ve gemideki ekip yetersiz kalabilir. Bu durumda geminin bir limana yanaşıp doğru şekilde sorununu çözüme kavuşturması onlar için çok daha güvenlidir.

Brandalama ve koruma firması seçilirken çok dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü bu lashing hizmetlerine ek bir hizmettir. Aynı zamanda bir lashing firmasının seçildiği de unutulmamalıdır. Boş yere ödenecek paraların haricinde, ürünlere zarar geldiği durumlarda ekstra bir maliyet açığı ortaya çıkacaktır. Ki bu gibi durumlar, satıcı firmaların iflasına dahi yol açabilecek engellerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Aramak İçin Tıklayın